Spotkanie ze studentami i pracownikami Zakładu Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach obchodów 7. Dni Kultury Bułgarskiej

13 maja 2019 r.

W ramach obchodów 7.Dni Kultury Bułgarskiej w Krakowie 2019, w dniu 13.05. w Piwnicy pod Baranami odbył się wieczór muzyczno-poetycki z okazji Dnia Piśmiennictwa Słowiańskiego, w którym wzięli udział studenci i pracownicy Zakładu Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie. Spotkanie rozpoczął koncert fortepianowy w wykonaniu dr Welisławy Żekowej Stojanowej z Płowdiwu oraz Dimityra Gawazowa z Sofii.

Dzień Piśmiennictwa Słowiańskiego i jednocześnie Dzień kultury i oświaty bułgarskiej jest w Bułgarii świętem oficjalnym. Obchodzą go chyba wszyscy, w szczególności jednak pracownicy kultury i oświaty, w tym nauczyciele szkół wszystkich stopni, uczniowie i studenci. Jest to zatem święto i bułgarystów: wykładowców i ich studentów!

Święto jest wspomnieniem i docenieniem wielkiego dzieła Braci Soluńskich, św. Konstantyna-Cyryla i jego brata św. Metodego i ich misji na Morawy w IX wieku. To dzięki nim można mówić o współczesnej slawistyce i badaniach, które są prowadzone w ośrodkach slawistycznych na całym świecie i z których znana jest krakowska slawistyka.

Obchody tego święta mają już swoją tradycję. Najwcześniej hołd Cyrylowi i Metodemu oddają Bułgarzy jeszcze w XIX wieku i to nie bez przyczyny – Bułgaria w IX wieku była krajem, który po upadku misji na Morawach przyjął uczniów świętych Braci, tym samym przyczyniając się do rozwoju swojej kultury i piśmiennictwa.

O znaczeniu tych wielkich postaci mówi też fakt, że decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II zostali 31 grudnia 1980 r., ogłoszeni współpatronami Europy - obok św. Benedykta, św. Katarzyny czy św. Brygidy.

Święto piśmiennictwa 24 maja jest obchodzone w Bułgarii od 1916 roku, według tzw. starego stylu i kalendarza juliańskiego, (wcześniej 11 maja obchodzone jest to święto według nowego stylu, według kalendarza gregoriańskiego). 11 maja pozostaje w Bułgarii świętem kościelnym. Ta data jest też świętem, zaprzyjaźnionego, partnerskiego uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie, który nosi imię Wielkich Braci.