Spotkanie krakowskiego Korpusu Konsularnego w Willi Decjusza

18 stycznia 2020 r.

16 stycznia Prezydent Jacek Majchrowski powitał krakowskich dyplomatów na tradycyjnym noworocznym spotkaniu w miejskiej jednostce kultury - tym razem w Willi Decjusza.

Rok 2019 przyniósł pozytywne dla Krakowa zmiany. Swoje siedziby otworzyły w naszym mieście dwie nowe placówki dyplomatyczne: Konsulat Bułgarii reprezentowany przez Konsula Honorowego Wiesława Nowaka oraz Konsulat Indonezji reprezentowany przez Konsula Honorowego Mariana Skrzypca. Tym samym Kraków stał się pierwszym, po Warszawie, miastem w skali Polski pod względem liczby zagranicznych przedstawicielstw – mamy ich już aż 35! Zmiana warty nastąpiła w Konsulacie Generalnym USA, którym obecnie kieruje Konsul Generalny Patrick T. Slovinsky. Nowym Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej jest Sergiej Linevich, a Pan Philipp Charwath to nowy Konsul Generalny Austrii. Czekamy też na nowego Konsula Generalnego Ukrainy, którego obowiązki pełni obecnie Sergij Sydiuk.

W swoim wystąpieniu Prezydent Majchrowski podziękował krakowskim dyplomatom za ich aktywne wsparcie i zaangażowanie w realizację wspólnych projektów.

Prezydent Miasta Krakowa przypomniał także największe międzynarodowe „hity” minionego roku, wśród których prym wiedzie 15. Światowy Kongres Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. W 2019 roku Kraków został także pierwszą Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej, a podczas bardzo udanej prezentacji w Edynburgu zrewanżowaliśmy się edynburgczykom za krakowski tartan, prezentując im unikatową recepturę szkockiego obwarzanka nazwanego „Cracovian”. Wspaniała szopka krakowsko-frankfurcka to z kolei efekt warsztatów z udziałem uczniów z obu miast, łączących tradycję z kreatywnością młodego pokolenia.

Dziekan Korpusu Konsularnego w Krakowie, Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy podziękowała Prezydentowi Majchrowskiemu za nieustającą życzliwość dla krakowskich dyplomatów. Podkreśliła ona, że otwieranie kolejnych placówek w naszym mieście nie jest przypadkowe. To, że po Warszawie, w Krakowie działa najwięcej konsulatów wynika ze sprzyjającej atmosfery naszego miasta i otwartości jego władz dla działań dyplomatów.

Dziękując krakowskim dyplomatom za aktywność i otwartość dla Krakowa, Prezydent Jacek Majchrowski wyraził nadzieję, że także ten rok przeniesie wiele wspólnych, ciekawych projektów. Od stycznia 2020 Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła Chorwacja. Będziemy też obchodzić ważne jubileusze: już w styczniu – 75.rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz oraz 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II; w lipcu 2020 r. - minie 200 lat od rozpoczęcia sypania Kopca Tadeusza Kościuszki; z kolei we wrześniu Kraków będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w AMP-Futbolu.

Fot. Wiesław Majka, Kancelaria Prezydenta