KONCERT Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI BUŁGARII

12 września 2024 r.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość inaugurującą nowy sezon kulturalny 2024-2025 Bułgarskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
Koncert folklorystyczny – bułgarskie pieśni i tańce ludowe w wykonaniu reprezentacyjnego Zespołu Państwowej Szkoły Sztuk Folklorystycznych im. Filipa Kutewa w mieście Koteł wraz z Zespołem Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA w Krakowie.

Inicjatywa artystyczna została zorganizowana z okazji 22 września – Dnia Niepodległości Bułgarii
oraz z okazji chrześcijańskiego święta Św. Wiary, Nadziei i Miłości oraz ich matki Zofii – Mądrości Bożej (w kalendarzu świeckim – dzień stolicy Bułgarii)

Wydarzenie jest częścią trwającego Festiwalu Bułgarskiego Instytutu Kultury „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej”. Naszym partnerem jest Krakowskie Stowarzyszenie „Edukacja Poprzez Sztukę” z prezesem Katarzyną Witek – założycielka Formacji IGLIKA. Gościnnie wystąpi dziecięcy zespół folklorystyczny “MAŁE SŁOWIANKI” z Krakowa.

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W SALI TEATRALNEJ
Parafii pw. św Jadwigi Królowej
ul. Władysława Łokietka 60 w Krakowie
18 września (środa) 2024 r.
godz. 19:00

WSTĘP WOLNY!

Państwowa Szkoła Sztuk Folklorystycznych im. Filipa Kutewa w bułgarskim mieście Koteł jest pierwszą na Bałkanach szkołą średnią, zajmującą się profesjonalnym przekazywaniem wiedzy na temat bułgarskiego folkloru. Jej misją jest odkrywanie, pielęgnowanie i promowanie wzorców bułgarskiego folkloru i tradycji. Szkoli ona uczniów z całej Bułgarii w zakresie tańców bułgarskich, instrumentów ludowych, akordeonu i śpiewu ludowego.
Jej 57-letnia historia jest wypełniona koncertami oraz udziałem w międzynarodowych i bułgarskich festiwalach i konkursach. Szkoła dała start zawodowy znanym bułgarskim muzykom, kompozytorom, artystom, choreografom, wśród których jest światowej sławy muzyk jazzowy Theodosii Spassov – zdobywca nagrody „Grammy”. Wśród wychowanków Szkoły są dyrygenci Orkiestry Gwardii Bułgarskiej i Orkiestry Bułgarskiego Radia Państwowego, dziennikarze radiowi, pedagodzy prestiżowych uniwersytetów oraz artyści najważniejszych państwowych i samorządowych zespołów folklorystycznych.
Działalność Szkoły została zauważona i wysoko oceniona na arenie międzynarodowej otrzymując prestiżowe nagrody za występy w Holandii i Turcji. Wśród przyznanych nagród
międzynarodowych należy wymienić tę otrzymaną na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zakopanem (2011) oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej (2012).
Państwowa Szkoła Sztuk Folklorystycznych im. Filipa Kutewa jest szkołą o znaczeniu ogólnokrajowym, nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii.
Dyrektorką Szkoły jest obecnie Maria Gradeszliewa.

Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich IGLIKA (po bułgarsku „pierwiosnek”) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ. Iglika to zespół skupiający dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego. W repertuarze formacji znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Grecji i Serbii.