Europejska Stolica Kultury 2019: Płowdiw – dziedzictwo tysiącleci
Kontynuacją obchodów 7. Dni Kultury Bułgarskiej w Krakowie 2019, z inicjatywy Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest wystawa fotografii PŁOWDIW Dziedzictwo Tysiącleci. Ekspozycja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie potrwa od 4 czerwca do 26 czerwca 2019 roku.
Zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzą dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Zostało one uwiecznione na przepięknych zdjęciach studentów i wykładowców z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych. Rozpoczynają ją ujęcia zabytków z czasów rzymskich, bo jak głoszą niektórzy historycy – Płowdiw założony został przez Filipa Macedońskiego, który nadał mu nazwę Philippopolis. Następnie zobaczyć można bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Po nich czas na brukowane uliczki, romantyczne podwórka i najbardziej malownicze zakątki Starego Miasta. Ekspozycję wieńczą zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi oraz panorama całego miasta widoczna z jednego z siedmiu wzgórz Płowdiwu – Nebet Tepe.
Uzupełnieniem wystawy fotografii są pocztówki Płowdiwu z początku XX wieku z kolekcji bułgarskiego antykwariusza Iwana Markowa.
[http://karnet.krakow.pl/32892-krakow-europejska-stolica-kultury-2019-plowdiw-dziedzictwo-tysiacleci]
Kuratorką wystawy jest dr. Nikoła Łautliewa - kierowniczka Katedry Sztuk Użytkowych UJ. Podczas otwarcia wystawy inspirujący wykład dotyczący miasta Płowdiw wygłosił dr hab. Jan Stradomski, prof. UJ.
Honorowy Konsulat Republiki Bułgarii w Krakowie objął wystawę swym patronatem.