30 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, odbędzie się finisaż wystawy „100 lat stosunków dyplomatycznych Bułgarii z Polską”

25 października 2019 r.

Zapraszamy na finisaż wystawy „100 lat stosunków dyplomatycznych Bułgarii z Polską, (1918-2018), prehistoria, dokumenty, wydarzenia i postacie z okresu międzywojennego”.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Honorowym Konsulatem Republiki Bułgarii w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „100 lat stosunków dyplomatycznych Bułgarii z Polską, (1918-2018), prehistoria, dokumenty, wydarzenia i postacie z okresu międzywojennego”.

Wystawa bułgarskiej Agencji Archiwów Państwowych (Darzhavna agencia „Arhivi”) została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jest poświęcona setnej rocznicy nawiązania bułgarsko-polskich stosunków dyplomatycznych. Na wystawie prezentowane są interesujące i wcześniej niepublikowane dokumenty z okresu międzywojennego. Zainicjowanie dwustronnych stosunków dyplomatycznych w 1918 r. było naturalną konsekwencją istnienia kontaktów duchowych i kulturalnych utrzymywanych przez wieki pomiędzy oboma narodami.

Bułgaria była jednym z pierwszych państw, które de facto uznały nową niepodległą Polskę i nawiązały z nią pierwsze kontakty dyplomatyczne. Ze swojej strony Polska znalazła się wśród państw, które podpisały, lecz odmówiły ratyfikacji niesprawiedliwego dla Bułgarii Traktatu pokojowego z Neuilly. W grudniu 1918 r. w Sofii zostało założone Towarzystwo Polsko-Bułgarskie, a kilka lat później Towarzystwo Bułgarsko-Polskie w Warszawie, celem których było „umacnianie historycznych więzi przyjaźni pomiędzy dwoma bratnimi narodami”. Do początku II wojny światowej dyplomaci obu krajów aktywnie działali na rzecz stworzenia warunków wzajemnie korzystnej i owocnej współpracy pomiędzy oboma państwami w sferze polityki, gospodarki i kultury, rozszerzano działania ukierunkowane na lepsze wzajemne poznanie się obu bliskich narodów i rozwój owocnych kontaktów międzyludzkich pomiędzy Bułgarami i Polakami.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 6.09.2019 – 30.10.2019. Zapraszamy również na finisaż w dniu 30.10.2019 r. o godz. 17:00.

https://www.rajska.info/strona-glowna/zapowiedzi-wydarzen/1475-finisaz-wystawy-100-lat-stosunkow-dyplomatycznych-bulgarii-z-polska-1918-2018-prehistoria-dokumenty-wydarzenia-i-postacie-z-okresu-miedzywojennego.html