23 października w Piwnicy pod Baranami odbyło się spotkanie z Magdaleną Genov, autorką książki „Bułgaria. Złoto i rakija.”

23 października 2019 r.

Honorowy Konsulat Republiki Bułgarii w Krakowie objął patronatem wieczór poświęcony promocji książki „Bułgaria. Złoto i rakija” Magdaleny Genov, organizowany przez Zakład Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Spotkanie z pisarką, której książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, poprowadziła redaktor Anna Kluz z Radia Kraków.

"Z książki Bułgaria. Złoto i rakija dowiemy się naprawdę sporo o codziennych bułgarskich zwyczajach, kultywowanych wciąż ludowych wierzeniach i - z punktu widzenia dzielących nasze kraje różnic kulturowych - zaskakujących niekiedy dziwactwach. Ale zawsze "od kuchni" (a skoro już o kuchni mowa - smakowite opisy bułgarskich potraw zasługują na osobną pochwałę!),
z perspektywy naocznego obserwatora. Magdalena Genow nie udaje, że o Bułgarii wie absolutnie wszystko. Przeciwnie - wyraźnie zaznacza, że sama wciąż łapie się na tym, jak ta potrafi ją zaskoczyć czy wręcz zaszokować. Jak wtedy, gdy w okresie kiedy karmiła dziecko piersią, jedna z najbliższych cioć poprosiła ją o... użyczenie mleka, którym jej syn miał posmarować chore oko.

To właśnie niewymuszona, naturalna narracja i brak kulturowego tabu zdają się być największą zaletą jej opowieści o kraju, który jednocześnie wierzy w to, że gwiaździste niebo w Wigilię zwiastuje dobre plony, i należy do Unii Europejskiej. Dzięki bliskości łączącej autorkę z drugą ojczyzną czytelnik odnosi nieodparte wrażenie, że ma to wszystko na wyciągnięcie ręki, że tego doświadcza. Nawet jeśli - tak jak ja - nigdy w Bułgarii nie był. Jedno jest pewne - po przeczytaniu tej książki na pewno wpisze ją na listę przyszłych wakacyjnych destynacji."

recenzja pióra Sol Anka ze strony Bulgarka.pl

https://www.facebook.com/events/piwnica-pod-baranami/bu%C5%82garia-z%C5%82oto-i-rakija/2519289708300835/