Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg (bułg. Слънчев бряг, Slănčev briag, Słynczew briag – to największy i najpopularniejszy bułgarski kurort położony w obwodzie Burgas na wybrzeżu Morza Czarnego nad urokliwą zatoką, około 35 km na północ od miasta Burgasu.

Jego budowa rozpoczęła się w 1958 roku, w miejscu, gdzie w starożytności i w średniowieczu znajdowały się studnie, zaopatrujące Nesebyr (staroż. Mesambrię) w wodę.

Miasto jest nazywane Las Vegas Europy Wschodniej. Słoneczny Brzeg to tętniące życiem dyskoteki, kluby, bary z muzyką na żywo oraz ponad sto restauracji i tawern z lokalnymi specjałami, całe wybrzeże. Do dyspozycji wczasowiczów są liczne zespoły hotelowe z ofertą all inclusive z basenami, które po zmroku oświetlają wybrzeże. W okolicy znajdują się dwa ogromne aquaparki w tym najchętniej odwiedzany Aqua Paradise Nessebar.

Dla miłośników słońca Słoneczny Brzeg słynie z długiej, szerokiej i piaszczystej plaży z wydmami, ciągnącej sie przez prawie 8 kilometrów. Zaś dla wielbicieli sportów wodnych czekają żeglarstwo, windsurfing, narty i rowery wodne. W latach 1965–1999 był tu organizowany międzynarodowy festiwal muzyczny muzyki pop Złoty Orfeusz, jedna z ważniejszych imprez muzycznych w krajach bloku wschodniego.

Słoneczny Brzeg praktycznie połączony jest z Nesebyrem – wjazd do tego miasta od strony Brzegu symbolizuje stary wiatrak. Zabytkowa część Nessebaru od 1983 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.