НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК – ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

3 marca 2023 r.

Z okazji Święta Narodowego obchodzonego w dniu 3 marca, w salach Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie Ambasada Republiki Bułgarii oraz Bułgarski Instytut Kultury zorganizowały uroczysty koncertem wybitnego bułgarskiego pianisty Simeona Gosheva*, po którym nastąpiło przyjęcie dla zaproszonych gości. W swym przemówieniu, Ambasador Margarita Ganeva zwróciła uwagę na znaczenie daty 3 marca 1878 roku jako jednej z najważniejszych w XIII-wiecznej historii narodu bułgarskiego, podkreślając, że 145 lat później, w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej, która ponownie skłania do głębokiej refleksji nad wartością wolności i niepodległości, wymiary obchodzonego przez nas Święta Narodowego zachowują swoje znaczenie bez dewaluacji.
Ze strony polskiej oświadczenie złożył wiceminister MSZ Arkady Rzegocki, Szef Służby Dyplomatycznej, który z satysfakcją odnotował pomyślny rozwój stosunków polsko-bułgarskich i podkreślił, że nasze dwa kraje – partnerzy w UE i NATO, podzielają wspólne wartości i cele.
Uroczystość była kontynuowana wręczeniem Medalu Honorowego Prezydenta Republiki Bułgarii Panu Witoldowi Karczewskiemu, Konsulowi Honorowemu Republiki Bułgarii w Białymstoku. Pan Karczewski otrzymał wysokie odznaczenie za wkład w rozwój stosunków bułgarsko-polskich.

*Simeon Goshev to młody bułgarski pianista, który mieszka i pracuje w Wiedniu. Jego jasne i ekscytujące interpretacje, zwłaszcza dziel klasyków wiedeńskich i kompozytorów XX i XXI wieku są wysoko cenione w całej Europie.
W ostatnim sezonie (2021-22), oprócz dwóch solowych recitali w Musikverein, wystąpił na licznych koncertach w Niemczech, na Węgrzech, w Austrii, we Włoszech i w Bułgarii.
Jest laureatem prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych: Grand Prix Bösendorfera w Wiedniu. Il nagroda na Konkursie im. Pancho Vladigerova w Shumen, dwie nagrody na Konkursie im. Leoša Janačka w Brnie i wiele innych. Młody pianista ukończył swoją edukacją muzyczną jako mistrz na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu (MDW), gdzie studiował u światowej sławy Stefana Vladara, Olega Meissenberga i Lilii Silberstein. Od 2021 roku jest członkiem zespołu wykładowców tej uczelni.

W dniu 3 marca obchodzone jest narodowe święto Dzień wyzwolenia Bułgarii od panowania tureckiego, upamiętniające odzyskanie niepodległości po trwającej 500 lat niewoli, obchodzone corocznie od 1878 roku, po wojnie rosyjsko-tureckiej. Ta data jest jedną z najważniejszych dat w historii Bułgarii i jest uważana za początek odrodzenia Bułgarii. Państwo bułgarskie narodziło się na nowo, udowadniając niezłomność swego narodu, który pomimo ucisku zachował własny język, własną kulturę i swą bułgarską tożsamość.

Z okazji tego Święta wszystkim obywatelom i sympatykom Bułgarii składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i rozwoju osobistego Честит празник на всички българи! - Wiesław Nowak, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie